Treningi interwałowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pomimo tego, że ten typ treningu cieszy się dużą popularnością, tak wykazano, że podejmowanie takiej aktywności może przyczynić się do powstania stresu oksydacyjnego oraz zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu. Zobacz, co musisz wiedzieć o treningu interwałowym.
W codziennym biegu często brakuje nam czasu na wykonanie treningu, który dawałby satysfakcjonujące wyniki, przy niewielkiej ilości czasu. Właśnie dlatego treningi o dużej intensywności, jak choćby interwały, zyskują nowych fanów. Wystarczy 30 minut, aby wykonać trening, który pomoże osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Trening interwałowy jest rodzajem treningu charakteryzującym się zmiennością intensywności ćwiczeń, gdzie krótkie (zazwyczaj 10-cio sekundowe) ćwiczenie o dużej intensywności przeplatane jest z ćwiczeniem dłuższym (ok. 30 sekund) o umiarkowanej intensywności. Trening interwałowy nie jest skomplikowany i można wykonywać go bazując na różnych ćwiczeniach: bieganie, jazda na rowerze, pajacyki, skakanie na skakance itp.
Nieumiejętny dobór ćwiczeń może jednak nieść za sobą ryzyko wielu urazów. Treningi o wysokiej intensywności mogą przyczynić się do powstania stresu oksydacyjnego oraz mogą zaburzyć funkcjonowanie metabolizmu, a nawet doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Nie możemy jednak popadać ze skrajności w skrajność – wystarczy odpowiednie dobranie intensywności biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. Warto także zasięgnąć porady trenera personalnego, który pomoże dobrać odpowiednią intensywność oraz ćwiczenia.
Podstawowe zasady treningu interwałowego:
- ten typ treningu można wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu. Konieczna jest przerwa między treningami – minimum 48 godzin;
- ćwiczenia o dużej intensywności (interwały) nie powinny przekraczać 25 minut;
- przed rozpoczęciem treningu nie można pomijać rozgrzewki;
- trening nie powinien być wykonywany na czczo oraz podczas dość restrykcyjnej diety – podczas wysiłku organizmowi może zabraknąć składników odżywczych, które mogą doprowadzić nawet do omdlenia;
- nie można zapomnieć o regeneracji organizmu! Bez niej żaden trening nie przyniesie zadowalającego efektu, a wręcz przeciwnie. By dodatkowo wspomóc swój organizm sięgnij po EstroVitę MEN. Oryginalnym składnikiem produktu EstroVita MEN jest unikalny kwas tłuszczowy z grupy Omega-5, wyekstrahowany z oleju z nasion granatu, który uznawany jest za niezwykle cenny dla zachowania zdrowia i odpowiedniej kondycji każdego mężczyzny. Organiczny olej z pestek granatu, dzięki jego silnym właściwościom antyoksydacyjnym, chroni przed wolnymi rodnikami i wspiera procesy regeneracyjne.
Interwały, pomimo krótkiego treningu, są dość obciążające dla organizmu, dlatego też trzeba pamiętać, że jeśli wcześniej nasza aktywność fizyczna była niewielka nie powinniśmy zaczynać od tego treningu. Musimy stopniowo przygotowywać organizm do podjęcia wzmożonej pracy – przez 2-3 miesiące. Dobrym rozwiązaniem może okazać się cardio – wykonywane kilka razy w tygodniu.
Ważne jest, aby osoby borykające się z chorobami układu krążenia czy z nadwagą zgłosiły się do lekarza i omówiły z nim plan podjęcia treningów interwałowych.
Jakie efekty daje trening interwałowy?
Interwały są dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Określa się, że treningi interwałowe są nawet do trzech razy skuteczniejsze niż ćwiczenia cardio. Dlaczego tak się dzieje? Interwały opierają się na wysiłku beztlenowym, który jest bardzo intensywny. Po treningu organizm, chcąc wrócić do stanu równowagi „przedtreningowej” potrzebuje dużej ilości tlenu, pozwalającego na regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych. Tlen potrzebny jest również do odbudowania utraconych zapasów glikogenu. Energia, którą potrzebuje organizm do wykonania tego procesu pobierania jest nie skądinąd jak z tłuszczu. Co za tym idzie – nawet do 24 godzin po treningu nasz organizm spala tkankę tłuszczową.
Pamiętajmy – zanim zdecydujemy się na ten typ treningu powinniśmy odpowiednio przygotować swój organizm. Treningu nie powinny wykonywać osoby początkujące, z problemami z sercem i układem krążenia lub wysokim ciśnieniem krwi. Jeśli mamy wątpliwości – skonsultujmy się z lekarzem.