Trening metaboliczny – co musisz o nim wiedzieć?

Trening metaboliczny zyskuje coraz to większą popularność, a to za sprawą tego, że poprawia on nie tylko wydolność, ale i wytrzymałość mięśniową. Korzystnie wpływa także na redukcję tkanki tłuszczowej, co staje się jego dodatkowym atutem. Trening metaboliczny staje się dobrą alternatywą dla treningów interwałowych czy aerobowych i jest doskonałym startem dla osób początkujących.

Trening metaboliczny – czym jest?

Choć wiąże się z wysoką intensywnością ćwiczeń i opiera się o treningi interwałowe, tak skupia się na naprzemiennych okresach pracy i odpoczynku. Cechą charakterystyczną tej formy treningu jest maksymalna intensywność, w trakcie której nasz metabolizm zostaje znacznie podniesiony. Przerwy pomiędzy ćwiczeniami są krótkie – na tyle, by odzyskać siły potrzebne do wykonania kolejnych ćwiczeń. Podczas treningu metabolicznego dochodzi do zjawiska, gdzie nawet po treningu spalane są kalorie.

Do najbardziej popularnego treningu metabolicznego zaliczamy trening określany mianem Tabata. Zamknięty jest on w ramach czasowych: 20 sekund intensywnej pracy i 10 sekund odpoczynku. W jednej serii wykonywanych jest od 4 do 8 ćwiczeń. Treningi metaboliczne są relatywnie krótkie – trwają około 30 minut i angażują do pracy całe ciało. Szczególną uwagę przykładamy do poprawności wykonania ćwiczenia w możliwie jak najszybszym tempie. Podobnie jak w innych formach treningu i tutaj nie możemy pomijać rozgrzewki i rozciągania.

Musimy pamiętać, aby ćwiczenia zostały tak dobrane, by umożliwiły intensywną pracę, która spali jak najwięcej kalorii i zaangażuje całe ciało. Osoby zaawansowane dodatkowo włączają do treningów obciążenie, które wpływa na użycie większej ilości energii, co przekłada się na większą efektywność treningów. Ważne jest, by obciążenie zostało dobrze dobrane – w innym wypadku organizm narażony jest na powstanie urazów i kontuzji, które wykluczą nas z treningu nawet na kilka tygodni.

Trening metaboliczny – efekty

Trening metaboliczny skutecznie wpływa na poprawę sylwetki i kondycji. Dzieje się tak za sprawą dość sporej intensywności ćwiczeń. Trening ten przyspiesza dodatkowo metabolizm, wpływa na przyrost wytrzymałości mięśniowej i daje dodatkowy zastrzyk energii! Największą zaletą treningu metabolicznego jest to, że można wykonywać go zarówno w domu jak i na siłowni. Trening metaboliczny przypadnie do gustu osobom niemającym zbyt dużej ilości czasu na trening, są znużone interwałami czy aerobami, chcą poprawić swoją sylwetkę, kondycję i wytrzymałość. Oczywiście nie będzie to możliwe bez odpowiedniej diety i suplementacji. EstroVita MEN to suplement zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów Omega -3, – 6, -9, w tym unikatowy kwas Omega 5. Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych w z grupy Omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (Beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas Omega-5, uważany za symbol zdrowia, energii i młodości.

Trening metaboliczny jest doskonałą alternatywą dla treningów interwałowych czy aerobowych. Dzięki wysokiej intensywności pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i przyspieszeniu metabolizmu. Nim jednak zdecydujemy się na wykonanie takiego treningu musimy dobrać idealny dla siebie plan treningowy, który powinien brać pod uwagę nasz stopień zaawansowania.