Wapń pełni w naszym organizmie wiele funkcji, takich jak m.in. poprawa przekazywania impulsów nerwowych oraz kontrola procesu krzepnięcia krwi. Ponadto wpływa na zdrowe i mocne kości oraz zdrowe zęby.  Wapń wpływa także na sprawność mięśni, zdrowy sen czy dobre samopoczucie. Stężenie wapnia we krwi w dużej mierze zależy od diety, w której pierwiastek ten powinien być uwzględniony. Nie możemy jednak popadać ze skrajności w skrajność, ponieważ zarówno niedobór, jak i jego nadmiar mogą być niebezpieczne.

Od czego zależy poziom wapnia we krwi?

Wapń całkowity zazwyczaj utrzymywany jest w wąskich zakresach normy, dzięki, w dużej mierze, witaminie D oraz parathoromonowi PTH produkowanemu przez przytarczyce. W procesie tym udział bierze również tarczyca, a raczej wydzielana przez nią kalcytonina. Wzrost poziomu wapnia we krwi występuje przy jednoczesnym spadku poziomu fosforanów.

Objawy niedoboru wapnia

Niewielki niedobór wapnia we krwi objawia się zazwyczaj w postaci:

  • skurczów mięśni,
  • bólów stawów,
  • mrowieniu i drętwieniu kończyn.

W późniejszym etapie może dojść do ubytków w uzębieniu, zaburzeń snu czy nawet krwotoków z nosa. W dużych niedostatkach wapnia mogą pojawić się problemy z chodzeniem, stany lękowe, czy łamliwość kości.

Objawy nadmiaru wapnia

Do najczęstszych objawów związanych z nadmiarem wapnia możemy zaliczyć:

  • zaparcia,
  • nudności,
  • brak apetytu.

Zwiększone stężenie wapnia we krwi pojawia się podczas nadmiernego wchłaniania pierwiastka z układu pokarmowego lub zbyt dużym uwalnianiem się z kości.

Wapń – gdzie szukać źródła?

Najbogatsze źródła wapnia można znaleźć w serach żółtych. Zawierają one ok. 6- 10 razy więcej wapnia niż sery twarogowe. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że sery żółte są dość kaloryczne, dlatego też nie powinniśmy się nimi objadać. Niewielka ilość (ok. 2 plastry dziennie) w zupełności wystarczy. Dobrym źródłem wapnia są również serki topione oraz śmietana. W przypadku uczulenia na białko mleka krowiego można spożywać mleko kozie oraz jego przetwory.

Wypróbuj również EstroVitę Cardio, która dzięki zawartości witaminy D pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. EstroVita Cardio to suplement diety o najwyżej skoncentrowanej zawartość kwasu ALA (Omega-3), który stanowi idealne wsparcie dla Twojego serca. Roślinna forma omega-3 (ALA) dedykowana jest w szczególności dla osób dbających o swoje serce i układ krążenie, żyjących w stresie oraz w okresie rekonwalescencji. Preparat zawiera ultraczystą formę kwasu omega-3 w postaci estrów etylowych, która zapewnia znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie człowieka.

W związku z tym, że wapń jest dla naszego organizmu niezwykle ważny, tak powinniśmy co jakiś czas zrobić badania i sprawdzić, jaki jest jego poziom.