Na pewno zdarzyło ci się być zaskoczonym wiekiem kogoś kogo poznałeś. Przysiągłbyś, że ta kobieta dopiero skończyła trzydziestkę, a okazuje się, że blisko jej do pięćdziesiątki. O jakimś mężczyźnie pomyślałeś, że mógłby być twoim ojcem, a naprawdę jest w twoim wieku. Każdy ma takiego znajomego, który wiecznie wygląda na młodszego niż jego wiek określony w dowodzie osobistym lub takiego, który już od lat nastoletnich prezentował się dużo dojrzalej. Dlaczego tak się dzieje, że ludzie potrafią wyglądać kompletnie inaczej, pomimo tego, że są w tym samym wieku?

Powodem jest wiek metaboliczny. Jest to wskaźnik stanu naszego organizmu, która ma wpływ na zdrowie oraz długość życia naszego ciała. W przeciwieństwie do naszego wieku biograficznego, na wiek biologiczny wpływa styl życia, przyspieszający lub zwalniający takie procesy jak przemiana materii czy zdolność do regeneracji. Oczywiście nie możemy wyłączyć predyspozycji genetycznych, ale to nasz codzienny rytuał aktywności fizycznej, odżywiania i regeneracji definiuje go i na te czynniki mamy realny wpływ, co pozwala manipulować wiekiem metabolicznym.

Wiek metaboliczny można profesjonalnie zbadać. Podczas tego badania brana jest pod uwagę: masa wody, masa mięśni, masa tkanki tłuszczowej oraz proces przemiany materii, czyli ilość spalanej energii w celu podtrzymania naszych podstawowych czynności życiowych. Przed takim badaniem powinniśmy być odpowiednio przygotowani. Dzień wcześniej nie należy intensywnie ćwiczyć, gdyż to powoduje zatrzymanie wody w mięśniach, nie należy spożywać produktów z kofeiną – działają one odwadniająco. Na trzy godziny przed badaniem nie można spożywać żadnych posiłków ani płynów. Żeby przeprowadzić taki test najlepiej udać się do specjalisty – trenera lub dietetyka.

Jeśli często czujesz się zmęczony, masz problemy z bólami mięśni, ogólnie czujesz się starzej niż wskazywałby na to twój wiek – być może twój wiek metaboliczny jest za wysoki. Jak zatem obniżyć swój wiek metaboliczny? Przede wszystkim należy skupić się na przyspieszeniu procesu przemiany materii, obniżeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz dbaniu o zwiększenie masy mięśni i nawadnianie. Oto kilka kroków, by to osiągnąć:

Regularne podejmowanie aktywności fizycznej – niezależnie od tego czy zaczniesz od jogi, biegania, treningów na siłowni, systematyczna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia twojego ciała. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie motywujesz się sam, przyjdź na zajęcia grupowe, jeśli nie interesuje cię podnoszenie ciężarów, wybierz trening funkcjonalny lub interwałowy.

Redukcja stresu – stres jest nieodłącznym towarzyszem w dzisiejszej rzeczywistości. Stresujemy się w szkole, w pracy, prowadząc auto i w wielu innych sytuacjach. Jeśli chcesz obniżyć swój wiek metaboliczny musisz jednak zredukować ilość stresu. Naucz się technik relaksacyjnych: ćwiczeń oddechowych wykonywanych na powietrzu, dbaj o zdrowy sen i czas na relaks tylko dla ciebie, wprowadź do swojego dnia medytację, wyłącz choć na chwilę media społecznościowe, a już będzie odrobinę łatwiej.

Nawodnienie – picie właściwej ilości wody to czynność, o której najczęściej zapominamy w ciągu dnia. Codziennie powinniśmy przyjmować co najmniej dwa litry płynów dla zdrowia naszego organizmu.

Właściwa dieta – każda osoba to osobny przypadek, dlatego zdrową dietę powinieneś skonsultować z dietetykiem. Być może znaleziona przez ciebie propozycja w internecie jest właściwa, ale z drugiej strony może ci więcej szkodzić niż pomagać, a nikt nie chce obudzić się z efektem jojo lub rzucić dietę po dwóch dniach czy dwóch tygodniach. Spróbuj myśleć o niej jako o zmianie swojego stylu życia na lepsze, a nie chwilowym rozwiązaniu, żeby schudnąć. Warto włączyć do swojej codzienności także odpowiednie suplementy diety. EstroVita to w 100% naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez organizm porcja kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Produkty linii EstroVita wyróżnia doskonała proporcja oraz czystość kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 w postaci estrów etylowych, pochodzących z unikalnej kompozycji olejów roślinnych.

Dbaj o to, by czuć się zadowolonym – produkcja hormonów szczęścia działa dosłownie jak fontanna młodości, warto zatem dbać o zdrowe relacje, trenować swój umysł i dbać o właściwą ilość witaminy D3 w organizmie, by nie popadać w stany obniżenia nastroju i sprawiać sobie wiele małych przyjemności.

Wiek metaboliczny to zatem ważna informacja o stanie naszego organizmu. Nie należy jej lekceważyć i warto zadbać, by był możliwie jak najniższy. Wtedy będziemy czuć się zdrowi, szczęśliwsi, a także – młodsi.