Cynamon – charakterystyczna przyprawa zazwyczaj stosowana w kuchni. Ze szczególnym uwielbieniem spotyka się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to częściej gości na naszych stołach. Cynamon ma szereg właściwości i działań: dezynfekujące, antybakteryjne, przeciwzapalne, a także dobrze wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Co jeszcze kryje w sobie ta przyprawa?

Cynamon produkowany jest z wysuszonej kory cynamonowca. Wyróżnia się brązowym zabarwieniem, ale i smakiem – korzennym, z nutą słodyczy, ostrości i silnego, charakterystycznego aromatu. Zapach ten nieodzownie kojarzy się z jesienią oraz zimą – to właśnie wtedy najczęściej wiedzie prym. W medycynie naturalnej został doceniony już w ok. 2800 roku p.n.e., kiedy to wspomniano o nim w jednej z najstarszych ksiąg zielarskich. Już wtedy mówiono o jego rozgrzewających właściwościach.

Poprosiliśmy naszego eksperta dr n. med. Edyta Blus o opowiedzenie czegoś więcej na temat dobroczynnych właściwości cynamonu.

„Cynamon znany jest z działania dezynfekującego, przeciwzapalnego, ale i rozgrzewającego.  Wykazano, że cynamon posiada właściwości antybakteryjne, działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Można zatem stosować go w okresie przeziębienia. Z racji tego, że olejek cynamonowy aż w 80% składa się z aldehydu cynamonowego można wykorzystywać go do aerozoloterapii w momencie, gdy nasze drogi oddechowe potrzebują wsparcia. W medycynie naturalnej olejek z cynamonu wykorzystuje się także do wsparcia układu pokarmowego podczas walki z pasożytami.

Dzięki właściwościom rozgrzewającym cynamon został doceniony również w kosmetyce, gdzie na jego bazie powstają maści rozgrzewające. Stosowany jest także w różnych mieszankach ziołowych. Dzięki temu, że cynamon wspomaga walkę z trądzikiem i może redukować wypryski, spotkać go można w kosmetykach codziennej pielęgnacji ciała i skóry. Ze względu na właściwości rozgrzewające, cynamon przyspiesza przemianę materii, co jest szczególnie ważne dla osób odchudzających się.”

Przeciwwskazania

Pomimo licznych korzyści, jakie niesie za sobą spożywanie cynamonu, tak niektóre osoby powinny na niego uważać. Mowa tutaj o osobach zmagających się z wrzodami przewodu pokarmowego lub z tendencjami do krwotoków.

Przygotuj pyszny rozgrzewający koktajl z cynamonem!

Czego potrzebujesz?

  • 200 g ugotowanej dyni
  • 2 banany
  • 250 ml mleka kokosowego
  • 1/4 cynamonu
  • 5 ml ulubionej EstroVity

EstroVita to w pełni naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez ludzki organizm porcja kwasów tłuszczowych omega-3,6 i 9. Dzięki formie estrów etylowych, preparat jest w pełni przyswajalny przez ludzki organizm, a także natychmiast wchłaniany.

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą połącz i ciesz się doskonałym smakiem!