Koncentracja jest bardzo ważna, wszak to ona odgrywa kluczową rolę podczas świadomych działań. Dzięki koncentracji potrafimy wykonywać dane zadania, konkretne czynności. Osłabienie tej funkcji może spowodować niewystarczającą efektywność lub jej brak. Koncentracja jest niezbędna do skupienia się na tym, co robimy. W procesie uczenia się jest konieczna, ponieważ dzięki niej możliwe jest zapamiętanie ważnych informacji, faktów. Pomaga także w wysławianiu się i budowaniu zdań – brak koncentracji może powodować trudności z zebraniem myśli, co przekłada się na niezrozumiałe wypowiedzi.

U dzieci koncentracja jest o tyle istotna, iż dzięki niej nabywają nowych umiejętności. Dzieci w wieku 3-4 lat powinny potrafić skupić wagę na 5-10 minut, dzieci w wieku 5-6 lat – na około 20 minut. Jeśli czas skupienia jest nieadekwatny do wieku możemy wówczas mówić o zaburzeniach koncentracji. Mogą one przybierać różne formy, jak najczęściej pojawiają się:

  • problemy z rozpoczęciem zadania – przedłużanie tego momentu;
  • problemy ze skupieniem – rozpraszanie się podczas wykonywania zadania;
  • brak dokładności – powstawanie błędów, dziecko robi wszystko na szybko;
  • zniechęcenie, zmęczenie, wolne tempo wykonywania zadania.

Często spotyka się także rozkojarzenie – dziecko sprawia wówczas wrażenie, jakby „było gdzieś indziej”, „bujało w obłokach”. Jest to o tyle męczące, iż dorośli mogą uważać, że dziecko ich nie słucha, nie chce współpracować, robi na złość. Wszelkie próby nakłaniania dziecka do wykonania zadania palą na panewce i zazwyczaj przynoszą odwrotny skutek.

Na koncentrację u dzieci wpływ ma wiele czynników, do których możemy zaliczyć:

  • zbyt dużą ilość bodźców – np. za dużo zabawek w otoczeniu dziecka, włączony telewizor lub radio, głośne rozmowy;
  • brak odpowiedniej motywacji – wymuszanie na dziecku wykonanie zadań nigdy nie przyniesie niczego dobrego, warto zatem zachęcić dziecko do współpracy poprzez dobre nastawienie;
  • brak możliwości odpoczynku – często, kiedy dziecko wykonuje jakieś zadanie, zapominamy o tym, że powinno chwilę odpocząć, choćby kilka minut;
  • odpowiednia dieta – odgrywa ona ważną rolę w rozwoju dziecka i powinna być dobrze zbilansowana. W odpowiedzi na potrzeby rozwijającego się organizmu dziecka powstał suplement diety EstroVita Genius Kids.  Stanowi unikalną kompozycję olejów (z mikroalg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega-3 (ALA i DHA). Zawarty w preparacie kwas dokozaheksaenowy DHA pochodzący z oleju z mikroalg przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu. Obecność oleju z dzikiej róży oraz olejku z rozmarynu wspiera układ odpornościowy oraz naturalną obronę organizmu.
  • dobra jakość snu – podczas snu organizm odpoczywa i regeneruje się. Sen przerywany lub niewystarczająca jego ilość może negatywnie odbić się na koncentracji i samopoczuciu dziecka.

Koncentrację warto także ćwiczyć, a można to zrobić poprzez zabawę! Świetnie sprawdzą się tutaj gry planszowe, które zachęcają do wysilenia szarych komórek; puzzle, czy edukacyjne książeczki. Podczas czytania dziecko skupia swoją uwagę na poszczególnych słowach, można urozmaicić nieco tę czynność i po przeczytanym akapicie zadać dziecku kilka pytań z nim związanych – wówczas rozwija się nie tylko koncentracja, ale i zapamiętywanie.