Zazwyczaj o niej nie myślimy, ba – prawie nie zwracamy na nią uwagi! Tymczasem koncentracja odgrywa kluczową rolę podczas świadomych działań. To właśnie dzięki niej potrafimy wykonywać dane zadania czy konkretne czynności. Osłabienie jej funkcji może sprawić, że nasza efektywność nie będzie wystarczająca. W procesie uczenia się koncentracja jest niezbędna, ponieważ dzięki niej możliwe jest zapamiętywanie ważnych informacji lub faktów. Pomaga ponadto w wysławianiu się i budowaniu zdań – brak koncentracji może powodować trudności z zebraniem myśli, co przekłada się na niezrozumiałe wypowiedzi.

Wiemy już, że koncentracja jest nam potrzebna – wszak to dzięki niej nabywamy nowych umiejętności. Przyglądnijmy się, jak to wygląda u dzieci? Specjaliści wskazują, że dzieci w wieku 3-4 lat powinny umieć skupić swoją uwagę na około 5-10 minut, z kolei dzieci w wieku 5-6 lat na około 20–30 minut. Co ważne – jeśli czas skupienia się nie jest adekwatny do wieku, możemy wówczas podejrzewać zaburzenia koncentracji. Mogą one przybierać różne formy, jednak najczęściej pojawiają się:

  • problemy z rozpoczęciem zadania – przedłużanie tego momentu;
  • problemy ze skupieniem – rozpraszanie się podczas wykonywania zadania;
  • brak dokładności – powstawanie błędów, dziecko robi wszystko na szybko;
  • zniechęcenie, zmęczenie, wolne tempo wykonywania zadania.

Dziecko może być również rozkojarzone, co przywodzi na myśl poczucie, że buja w obłokach. Dorośli mogą wówczas uważać, że dziecko ich nie słucha, nie chce współpracować lub po prostu robi na złość. Wszelkie próby nakłaniania dziecka do wykonania zdania nie przynoszą rezultatu – wręcz odwrotnie. Ważne jest uświadomienie sobie, że dziecko nie robi tego specjalnie, a właśnie może borykać się z problemem dotyczącym koncentracji.

Na koncentrację wpływ mają różne czynniki, do których możemy zaliczyć:

  • zbyt dużą ilość bodźców – np. za dużo zabawek w otoczeniu dziecka, włączony telewizor lub radio, głośne rozmowy;
  • brak odpowiedniej motywacji – wymuszanie na dziecku wykonanie zadań nigdy nie przyniesie niczego dobrego, warto zatem zachęcić dziecko do współpracy poprzez dobre nastawienie;
  • brak możliwości odpoczynku – często, kiedy dziecko wykonuje jakieś zadanie, zapominamy o tym, że powinno chwilę odpocząć, choćby kilka minut;
  • odpowiednia dieta – odgrywa ona ważną rolę w rozwoju dziecka i powinna być dobrze zbilansowana. W odpowiedzi na potrzeby rozwijającego się organizmu dziecka powstał suplement diety EstroVita Genius Kids.  Stanowi unikalną kompozycję olejów (z mikroalg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega 3 (ALA i DHA). Zawarty w preparacie kwas dokozaheksaenowy DHA pochodzący z oleju z mikroalg przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu. Obecność oleju z dzikiej róży oraz olejku z rozmarynu wspiera układ odpornościowy oraz naturalną obronę organizmu.
  • dobra jakość snu – podczas snu organizm odpoczywa i regeneruje się. Sen przerywany lub niewystarczająca jego ilość może negatywnie odbić się na koncentracji i samopoczuciu dziecka.

Koncentrację warto także ćwiczyć, a można to zrobić poprzez zabawę! Świetnie sprawdzą się tutaj gry planszowe, które zachęcają do wysilenia szarych komórek; puzzle, czy edukacyjne książeczki. Podczas czytania dziecko skupia swoją uwagę na poszczególnych słowach, można urozmaicić nieco tę czynność i po przeczytanym akapicie zadać dziecku kilka pytań z nim związanych – wówczas rozwija się nie tylko koncentracja, ale i zapamiętywanie.