Mięśnie głębokie to najczęściej pomijana grupa mięśni podczas treningu. Odpowiadają one za wygląd brzucha, ale także za tak podstawowe czynności naszego ciała jak zginanie i prostowanie kręgosłupa. Znajdują się one w okolicy rdzenia kręgowego, a także miednicy i przepony, w ich skład wchodzi także mięsień poprzeczny brzucha – umożliwiają zatem także sprawne poruszanie się. Przychodząc na trening, skupiamy się najbardziej na wizualnej partii naszych mięśni – przecież chcemy jak najszybciej zobaczyć efekty naszej aktywności fizycznej czy to w procesie odchudzania, czy rozbudowywania masy mięśniowej. Dlatego mięśnie głębokie są tak często pomijane, chociaż nie powinny.
„Prawidłowy rozwój mięśni głębokich prowadzi do odpowiedniej stabilizacji, niezbędnej do wykonywania ćwiczeń wielostawowych, a także przy ciężarach. Składają się one głównie z włókien czerwonych, wykazując przy tym zdolność do pracy z dużym i długotrwałym obciążeniem, po czym ich okres regeneracji trwa zaskakująco krótko. Mięśnie głębokie stanowią fundament dla ruchu podejmowanego przez wszystkie inne grupy.” – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.
Jeśli zatem trening rozpocząłby się od pracy nad mięśniami głębokimi, a później zajął obwodowymi, ćwiczący na drugim etapie mógłby podnosić znacznie większy ciężar niż zajmując się tylko grupą mięśni obwodowych. Ponadto stabilne i dobrze rozwinięte mięśnie głębokie zapobiegają powstawaniu kontuzji przy ćwiczeniach, w których technika wykonywania jest niezwykle ważna.
Jak ćwiczyć mięśnie głębokie?
- Ćwiczenia zapobiegające przeprostowi kręgosłupa, jak: deadbug, plank/deska, ab rollout, rzut piłką o ziemię, hollow rock.
- Ćwiczenia polegające na opieraniu się rotacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym: bird dog, wyciskanie sztangi jedną ręką leżąc na ławce płaskiej, pallof press, plank drag lub martwy ciąg na jednej nodze.
- Ćwiczenia zapobiegające zgięciu bocznemu tułowia: spacer farmera, waiter carry, plank bokiem, one arm overhead press.
Istnieją także specjalne treningi przeznaczone dla zdrowia kręgosłupa albo skupione na dbaniu o mięśnie głębokie. Te treningi i ćwiczenia mają duże znaczenie w walce o zdrowy kręgosłup. Zaniedbane mięśnie głębokie prowadzą do zaburzeń zakrzywień kręgosłupa: lordozy i kifozy, bólów w odcinku lędźwiowym. Istotną zaletą tych ćwiczeń jest też fakt, że odciążają stawy, zatem ograniczają możliwość kontuzji.
Warto także wiedzieć, że nieodpowiednie trenowanie, z kompletnym pominięciem mięśni głębokich może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przetrenowanie mięśnia poprzecznego brzucha, ze względu m.in. na zbyt dużą ilość wykonywanych brzuszków, prowadzi do dominacji tego mięśnia w grupie, co zaburza jego pracę. Mięsień staje się osłabiony, destabilizuje to pozycję kręgosłupa i doprowadza do przeciążenia dolnej partii mięśni pleców. Osłabienie i opóźniona aktywacja mięśni miednicy powoduje ból w odcinku lędźwiowym i stawie krzyżowo-biodrowym. W przypadku zablokowania mięśni przepony (np. poprzez siedzący tryb pracy w pozycji zgarbionej) spowoduje osłabienie całej struktury gorsetu mięśniowego. Przy nadmiernym trenowaniu prostowników, hiperlordozie, a także zwyczajnym zaniedbaniu mięśni rdzenia może dojść do destabilizacji kręgosłupa lędźwiowego i związanych z tym ostrych konsekwencji bólowych.
Do swojej codziennej rutyny treningowej warto włączyć kwasy tłuszczowe – niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. EstroVita MEN to suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6 i 9 w tym unikatowy kwas omega 5, który jest symbolem męskości. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy powstała z myślą o dobrym samopoczuciu i doskonałej formie mężczyzn. Witaminy K i D zawarte w produkcie dbają o zdrowe i mocne kości, a witamina D dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.
Mięśnie głębokie są zatem niezwykle ważnym elementem naszego ciała. By zachować zdrowy kręgosłup oraz nie posiadać związanych z osłabieniem tych mięśni konsekwencji bólowych, warto uczynić z zadbania o nie pierwszy krok w twoim treningu.
dr n. med. Edyta Blus
Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.