Zadbaj o swoje kolana!

Kolana codziennie dźwigają nasz ciężar, przez co to właśnie one najczęściej ulegają urazom. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń czy niekontrolowany manewr nogą mogą sprawić, że nasze kolana zaczną manifestować. To właśnie ten ból jest dla nas zazwyczaj sygnałem ostrzegawczym by uważniej przyjrzeć się swoim stawom. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednią profilaktykę – zanim będzie za późno.

Urazy i kontuzje kolan dotyczą każdego z nas – niemal codziennie narażamy je na przeciążenia. Stawy kolanowe są ruchomymi łączeniami i to od nich zależy prawidłowy ruch. Niewłaściwe dbanie o kolana może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak na przykład zapalenie stawów.

Przyczyny bólu kolana

Nie ma jednoznacznej przyczyny bólu kolana. Ból może być związany z brakiem ruchu, ale i jego nadmiarem; może korelować z nadwagą i być „powikłaniem” siedzącego trybu życia. Wszelkie zwichnięcia czy nadwyrężenia nie ułatwiają zadania, a są one dość powszechne.

Jak zadbać o kolana?

Przez cały dzień kolana są niemal w ciągłym ruchu, dlatego też musimy pamiętać, że stawy powinny regularnie pracować. Długotrwałe siedzenie czy leżenie nie przynosi zatem nic dobrego – zbyt mała ilość ruchu w ciągu dnia może sprawić, że stawy kolanowe „zastaną się” przez co ilość i jakość warstwy maziowej w kolanach będzie mniejsza. To z kolei prowadzi do zapaleń stawów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by codziennie zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu. Wystarczy udać się na spacer, by pobudzić stawy kolanowe.

Nie bez znaczenia jest zdrowy tryb życia i właściwa dieta. Nie ulega wątpliwości, że im więcej ważymy tym kolana są bardziej obciążone, co z kolei skutkować może uciążliwym i dokuczającym bólem kolan. Jeśli zatem wiemy, że nasza dieta nie jest odpowiednia – zmodyfikujmy ją! Nie dość, że nasze kolana nam za to podziękują, to jeszcze zrzucimy kilka nadprogramowych kilogramów! Nie zapomnij także o dodatkowej suplementacji niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które znane są ze swoich cennych właściwości. EstroVita MEN to suplement diety zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów Omega -3, – 6, -9, w tym unikatowy kwas Omega 5, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy odznacza się licznymi właściwościami prozdrowotnymi, dbając o zdrowie i doskonałą formę mężczyzn. EstroVita MEN zawiera oryginalną formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie mężczyzny. Już 5 ml preparatu dostarcza: Omega-3 (kwas alfa-linolenowy): 2,00 g – Omega-6 (kwas linolowy): 0,82 g – Omega-9 (kwas oleinowy): 0,85 g – Omega-5 (kwas punikowy): 0,36 g – Koenzym Q10: 15 mg – Witamina: E 12 mg – Beta-karoten: 1000 µg – Likopen: 400 µg -Witamina K: 40 µg – Witamina D: 15 µg.

Inną, równie ważną kwestią dla naszych kolan jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda wypłukuje z organizmu wszelkie toksyny, mało tego – chrząstka stawowa w 80 proc. składa się z wody, dlatego nieodpowiednia jej ilość w diecie może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zadbaj o aktywność fizyczną!

Dbając o swoją sylwetkę i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wzmacniamy mięśnie, a co za tym idzie – stabilizujemy staw kolanowy, przez co jest on mniej podatny na urazy. Ważne jest, by ćwiczenia były dobrze dobrane do naszego zaawansowania – zbyt trudne i ciężkie treningi mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek, co doprowadzić może do bolesnych kontuzji. Podejmując ćwiczenia musimy szczególną uwagę przykuć do prawidłowości wykonywanych serii. Istnieje wiele ćwiczeń, które poprawiają stabilizację, wzmacniając stawy kolanowe. Warto przyjrzeć im się bliżej i włączyć je do planu dnia.

Bólu kolan nie można lekceważyć, dlatego jeśli się z nim zmagamy musimy koniecznie udać się na wizytę u lekarza. W innym wypadku ból może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.