W okresie zimowym nasze dzieci czeka sporo wolnego czasu. Ferie świąteczne, Nowy Rok, Trzech Króli, a w końcu i ferie zimowe. I choć te starsze będą potrafiły zwykle znaleźć sobie zajęcie, tak młodsze dzieci wymagają sporo uwagi i kreatywności, by zająć im wolny dzień. Zwykle zależy nam też, by w takim okresie rodzina spędzała więcej czasu razem, a nie tylko w odosobnieniu, przed różnymi ekranami. Stąd poszukujemy pomysłów jak stworzyć wspólny czas, by każdy z domowników był zadowolony.

Musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego każda aktywność powinna być dopasowana indywidualnie. W przypadku dzieci powinny one być także odpowiednie dla wieku dziecka oraz jego predyspozycji. Poniżej przedstawiamy kilka zimowych aktywności, które staną się świetną zabawą!

Gry planszowe

To jedna z popularniejszych aktywności, która może zaangażować całą rodzinę do wspólnego spędzenia czasu! Rynek gier planszowych rozrósł się w ostatnich latach i oferuje niezwykle dużo pozycji. Na początek warto skupić się na wieku domowników i ich upodobaniach. Oczywiście sposób takiego spędzania czasu można potraktować nieco bardziej kreatywnie: jeśli posiadana w domu gra jest trudna, młodsze dzieci mogą być dopingującą częścią drużyny starszych i również otrzymywać za to punkty. Starszym dzieciom można zorganizować choćby rolę konferansjera z rozgrywki. Nic nie ogranicza waszej wyobraźni.

Sanki

Nie każdy co prawda ma górkę za domem, czy na ogródku, ale nawet i bez niej zabawa na sankach ucieszy każdego, jeśli tylko spadnie odrobina śniegu. U nawet najbardziej zatwardziałego nastolatka, sanki przywołują świetne wspomnienia, stąd warto spróbować zachęcić całą rodzinę do zabawy. Śnieg i sanki to najprostszy przepis na udaną zabawę.

Wspólne gotowanie lub pieczenie

Zima to najlepszy okres na… jedzenie! Czy to w okolicach świąt, czy nawet w środku stycznia wciąż coś pichcimy, pieczemy, tworzymy. Co szkodzi spróbować stworzyć z tego wspólną zabawę w kuchni? Lub nawet własną, rodzinną restaurację? Dzieci można zachęcić do wspólnego pieczenia ciastek, ozdabiania ich, a nawet do pomocy przy prostym obiedzie. W międzyczasie mogą zbudować własną restaurację przy zwykłym stole, na ziemi, z gotowego już fortu i ugościć tam rodziców, wcielających się w rolę klientów. Zabawa na całe popołudnie!

Robimy teatr

Dzieci lubią wcielać się w różne role, zazwyczaj też lubią wyzwania. Weźcie bajkę, którą dziecko dobrze zna. Upewnijcie się, że kojarzy fabułę. Posadźcie kogoś na widowni – może babcię, a może jedno z rodziców – ta osoba będzie oglądać przedstawienie z zasłoniętymi uszami. W międzyczasie drugi rodzic czyta bajkę, a w miarę jej postępowania, dziecko przebiera się i odgrywa przed swoim widzem różne postaci i wydarzenia z historyjki. Zadaniem widza jest odgadnąć co działo się w bajce. Potem może nastąpić zamiana miejsc.

Pomysłów na spędzenie czasu z rodziną można wymyślić naprawdę dużo. Niemniej jednak przede wszystkim, by wszyscy dobrze się bawili potrzeba otwartości i chęci wspólnego spędzenia czasu. Większość ruchowych zabaw można wymyśleć samemu, wystarczy nieco kreatywności! Oprócz aktywności fizycznej ważna jest także dobrze zbilansowana dieta oraz właściwa suplementacja. EstroVita Genius Kids to suplement diety przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia. Powstał z unikalnej kompozycji olejów (z mikroalg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega 3 (ALA i DHA). Zawarty w preparacie kwas dokozaheksaenowy DHA pochodzący z oleju z mikroalg przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu. Obecność oleju z dzikiej róży oraz olejku z rozmarynu wspiera układ odpornościowy oraz naturalną obronę organizmu.

Zima, szczególnie taka bez śniegu, jest dość nielubianą porą roku, jednak korzystając z jej uroków można świetnie spędzić czas z całą rodziną. Wystarczy nieco wyobraźni i kreatywności, by mroźny poranek zamienić w pełen atrakcji dzień!