Łamliwe, osłabione i cienkie paznokcie są często efektem niewłaściwej pielęgnacji. Nie bez znaczenia są produkty, jakie spożywamy – dieta „dla paznokci” powinna być bogata w wapń, krzem oraz witaminy i kwasy tłuszczowe. Częstym powodem, dla którego paznokcie są słabe i łamliwe jest właśnie niedobór witamin i minerałów. Chcąc sprawić, by nasze paznokcie cieszyły się dobrą kondycją musimy o nie zadbać – najlepiej przy pomocy witamin i pielęgnacji zewnętrznej.

Do najczęstszych przyczyn złej kondycji paznokcia zaliczamy urazy mechaniczne – powstałe na skutek częstego kontaktu z substancjami chemicznymi, czy używanie nieodpowiednich kosmetyków. Paznokcie ulegają osłabieniu również wtedy, kiedy je obgryzamy bądź narażamy na ciągłe kontuzje spowodowane np. zahaczaniem o różne przedmioty. O paznokcie warto dbać regularnie – nawet wtedy, gdy cieszą się zdrowiem i dobrą kondycją.

Warto zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego białka – to ono w głównej mierze jest składnikiem budulcowym paznokcia. Nie możemy zapominać o wapniu i krzemie – wapń wzmacnia płytkę paznokcia, krzem wpływa na jej elastyczność oraz nawilżenie. Ważnym elementem są również witaminy, szczególnie: A, E, D, C a także witaminy z grupy B oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie bez znaczenia jest również nadużywanie niektórych lakierów do paznokci i zmywaczy, szczególnie tych z acetonem. – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.

Wzmocnienie paznokci – od czego zacząć?

Chcąc wzmocnić paznokcie można połączyć dwie metody – stosowanie specjalnie skomponowanych witamin – od wewnątrz – i nakładanie na płytkę paznokci odżywek. Połączenie tych dwóch elementów powinno przynieść najszybsze i najlepsze rezultaty. Sięgając po suplementy diety warto przyjrzeć się, jaki produkt spełni nasze oczekiwania i dostarczy takich składników, które na pewno zadziałają.

Warto pamiętać także o odpowiednej pielęgnacji. Najlepsze będą odżywki z keratyną czy jedwabiem. Dobrze sprawdza się również oliwa z oliwek, z której można wykonać domową maseczkę na dłonie.

Jak zadbać o paznokcie?

W natłoku codziennych obowiązków starajmy się zminimalizować ryzyko narażania paznokci na urazy czy uszkodzenia. Nie moczmy i nie suszmy rąk zbyt często (o ile to możliwe), używajmy nawilżającego kremu do rąk – nawet kilka razy dziennie. W okresie jesienno-zimowym nie należy zapominać o rękawiczkach, ponieważ mróz źle wpływa nie tylko na paznokcie, ale i dłonie. Podczas prac domowym warto – używając detergentów – wyposażyć się w rękawice ochronne, które zabezpieczą paznokcie przed uszkodzeniami.

W sytuacji, kiedy zmieniliśmy nawyki żywieniowe, dbamy o paznokcie, używamy odżywek, a nasze paznokcie nadal pękają i ich kondycja nie poprawiła się – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Musimy pamiętać, że pękające, bardzo słabe paznokcie mogą być efektem chorób np. skóry, czego nie wolno bagatelizować. Lekarz zaleci odpowiednie badanie oraz wskaże odpowiedni sposób pielęgnacji.

Wypróbuj maseczkę na dłonie z EstroVitą Skin. Przydadzą się płatki owsiane, łyżka śmietany, gorąca woda oraz oliwa z oliwek. Dodatkowym składnikiem naszej maseczki będzie jedna łyżeczka preparatu EstroVita Skin, który wspaniale wpłynie na nawilżenie skóry dłoni i jej napięcie. EstroVita Skin to suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, ogórecznika oraz wiesiołka). Produkt przeznaczony jest dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega oraz witaminy zawarte w produkcie sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry.

Sposób przygotowania:

Zacznij od wsypania płatków do gorącej wody (ilość płatków powinna być taka sama, co ilość wody). Poczekaj chwilę, aż płatki owsiane wyraźnie zmiękną i spęcznieją. Następnie dodaj do niej śmietanę oraz łyżkę oliwy z oliwek i łyżeczkę EstroVity. Gotową maseczkę starannie wymieszaj. Masę nałóż na dłonie, a następnie załóż na nie jednorazowe rękawiczki, dla zwiększenia efektu. Całość trzyma się na dłoniach przez około 20 minut.

Efektem stosowania maseczki będzie bardziej elastyczna, nawilżona i odmłodzona skóra. Dłonie będą o wiele bardziej miękkie i staną się Twoją prawdziwą ozdobą. Jej stosowanie warto polecić szczególnie w okresie zimowym, ale również latem, kiedy skóra ma zdecydowanie bardziej intensywny kontakt z promieniami słonecznymi i słoną wodą.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.